החטא ועונשו

השקרים והמניפולציות של מ.הבריאות

ד"ר ג'וש גואצקוב: התכוונתי לכתוב על זה מאז שניל אוליבר מ-GB News סיקר את זה, וצייצתי על זה כמה פעמים. אבל יפה שיר-רז כתבה על זה מאמר מקיף באנגלית באתר שלה, ואז אטנה הכט כיסתה את זה בפוסט ה-Substack המעולה שלה, אז הבנתי שזה טוב ומכוסה, ואני סופר עסוק בעבודה על משהו מאוד חשוב. אך בעקבות שרשור טוויטר אחרון של יפה ופוסט של סטיב קירש בנושא, התבקשתי על ידי מישהו לשים את פיסות המידע המרכזיות 'על הנייר' כפי שאני מבין אותן, אז כתבתי. הנה זה.

סיכום נקודות מפתח

ב-2 באוגוסט פרסם משרד הבריאות הישראלי (MOH) דוח על תופעות לוואי שדווחו בעקבות חיסון מה-9 בדצמבר 2021 עד ה-31 במאי 2022 בהתבסס על מערכת דיווח חדשה. משרד הבריאות הטיל על צוות חוקרים רפואיים מהמרכז הרפואי שמיר עם ניסיון במעקב תרופתי לנתח את הנתונים מהמערכת. לפניכם סרטון בכתוביות עם קטעים מפגישת זום בנושא זה.

משרד הבריאות הישראלי הציג לאחר מכן מצג שווא של הממצאים וקבע כי לא נמצאו תופעות לוואי חדשות, לא היה אות חדש, והאירועים לא בהכרח נגרמו מהחיסון, למרות שהחוקרים עצמם אמרו בדיוק ההפך.

משרד הבריאות הישראלי צמצם באופן מלאכותי את היקף הדיווח על ידי השוואת מספר הדיווחים שהוגשו במהלך אותה תקופה למספר דול בהרבה של מנות חיסון שניתנו על פני תקופה ארוכה יותר ואוכלוסייה גדולה בהרבה מזו המדווחת.

משרד הבריאות הישראלי עמד על תוצאות אלה במשך קרוב לחודשיים ולא חשף אותן לוועדת המומחים שהתכנסה בסוף יוני כדי להחליט על המלצת החיסון לילדים מתחת לגיל חמש.

רקע כללי

משרד הבריאות הטיל על צוות חוקרים רפואיים, בראשותו של מומחה לרפואת ילדים פרופסור מתי ברקוביץ, ראש היחידה לפרמקולוגיה וטוקסיקולוגיה קלינית במרכז הרפואי שמיר, לנתח את הנתונים ממערכת חדשה לדיווח על תופעות לוואי שהקימו במקביל לפריסת  חיסונים בילדים בגילאי 5-11 לקוביד- 19. הם הציגו את תוצאותיהם לפקידי משרד הבריאות בתחילת יוני; הדו"ח הרשמי פורסם לציבור ב-2 באוגוסט.

בדו"ח הרשמי נכתב כי המערכת הוקמה (כמעט שנה לאחר תחילת מבצע החיסונים) מכיוון שלא ניתן היה לאמת את מערכת הדיווח הקודמת של חולים ואינה מתאימה לניתוח נתונים. הייתה מערכת נוספת לרופאים עבור דווחים על תופעות לוואי, אך הדו"ח אמר שהמערכת החדשה נועדה לגלות תופעות לוואי שלא דווחו לרופאים. (כמובן, זה לא מזכיר את העובדה שרוב הרופאים לא היו מגישים דוחות אם הם חשים שאירוע הלוואי לא קשור לחיסון או בגלל שהם לא לעשות גלים.) בקיצור, משרד הבריאות הודה שבמשך כמעט שנה  לא הייתה לישראל מערכת דיווח על תופעות לוואי תקינה הדומה ל-VAERS, למרות שטענה אחרת בפומבי. (במהלך הפגישה, האישה האחראית על המערכת הקודמת אומרת שהיא קיבלה אלפי דיווחים ואינה יודעת מה לעשות איתם.)

השקרים והמניפולציות של משרד הבריאות

הדו"ח הרשמי טען שלא דווחו סוגים חדשים של תופעות לוואי שלא דווחו קודם לכן אין אותות חדשים. נטען שהיו מספרים קטנים מאוד של דיווחים בהשוואה למספר הגדול מאוד של מנות החיסון, וכן ציין כי הדיווחים לא בהכרח מצביעים על סיבתיות.

עם זאת, פגישת זום מוקלטת שבה הציגו החוקרים את תוצאותיהם לבכירים במשרד הבריאות הודלפה, והראתה שהדו"ח הסתיר עובדות חשובות ותמרן את התוצאות. משרד הבריאות גם לא חשף את תוצאות החוקרים לוועדת המומחים שהחליטה אם להמליץ ​​על חיסון קוביד לילדים בני 6 חודשים עד 4.

במצגת שלהם, החוקרים העלו את הנקודות הבאות:

חלק מתופעות הלוואי שדווחו היו מסוגים שלא הופיעו באף דיווח קודם ממשרד הבריאות ולא נמצאו בספרות שפורסמה על תופעות לוואי בעקבות חיסון נגד קוביד-19 (הכוללת כעת למעלה מ-2,500 מאמרים). הם הציעו לכתוב מאמר על הממצאים שלהם.

לדבריהם, רבות מתופעות הלוואי (כולל נוירולוגיות ומחזוריות) נמשכו חודשים או שעדיין נמשכו שנה לאחר החיסון, דבר שמשרד הבריאות לא ראה קודם לכן וגם לא היה ידוע לפייזר (לפי פגישה קודמת שבה השתתף פרופ' ברקוביץ'). עם נציגי פייזר, שאמרו שהם לא יודעים על תופעות לוואי ארוכות טווח). למרות שהדו"ח הרשמי כן כולל את הנתונים על תופעות לוואי ארוכות טווח, הסיכום טוען שאין שום חדש בממצאים.

החוקרים אמרו שחלק מהדיווחים הצביעו על כך שתופעות הלוואי שדווחו נעלמו ואז הופיעו שוב לאחר מנות עוקבות. הם מתייחסים לזה כ"אתגר מחדש" ומציינים שעל פי הקריטריונים של Naranjo להערכת תופעות לוואי, זה אומר שהחיסונים אכן גרמו לפחות לאירועים שבהם אנשים דיווחו על השפעת האתגר מחדש. הדו"ח הרשמי לא מזכיר שום דבר מזה. זה רק מציין שהדיווחים אינם קשורים בהכרח לחיסון.

החוקרים היו מודאגים מאוד מהממצאים וזה הכביד על מצפונם.

החוקרים אמרו שהם זכו לשיתוף פעולה רק מקופת חולים ששיתפה את הנתונים שהתקבלו ממערכת הדיווח החדשה. (מערכת הבריאות של ישראל מחולקת לחמישה ארגונים שונים מסוג קופות חולים; כל ישראלי נדרש להירשם לאחת מקופות החולים.) אף אחת מארבע קופות החולים האחרות לא שיתפה את הנתונים שלה, כולל שתי הגדולות בישראל, וראש צוות המחקר אמר שהם שומרים את הנתונים "קרוב לחזה", את רן בליצ'ר הזכירו בשמו. לדבריו, משרד הבריאות צריך להתעקש שהם ישתפו פעולה (הרי המשרד כן שכר אותו לעשות מחקר על מערכת שהוא יזם, אז למה שלא?). היחידה שכן שיתפה את הנתונים (מאוחדת) היא קופה קטנה מאוד, ומייצגת רק כ-15% מאוכלוסיית ישראל עם אוכלוסייה דתית כבדה ששיעורי החיסונים שלה נמוכים יותר מהאוכלוסייה הכללית.

כשיצא הדוח הרשמי, הוא השווה את מספר הדיווחים לסך החיסונים שניתנו מאז תחילת מבצע החיסונים. לא צוין שדיווחי תופעות הלוואי הגיעו רק מקופת החולים הקטנה הזו. יתר על כן, סביר להניח שרק אנשים שקיבלו חיסון לאחר 9 בדצמבר 2021 דיווחו למערכת (אם כי אחרים יכלו ועשו זאת). אך רק כ-10% מכלל החיסונים שניתנו בישראל ניתנו במהלך תקופת המחקר.

בדיווח על תופעות הלוואי של הווסת, היא חושבה על פי מספר החיסונים שניתנו לנשים וגברים כאחד. כל המניפולציות הללו גרמו לשיעור האירועים המדווחים להיראות קטן בהרבה. ואם כל זה לא מספיק, דיווחים על אירועים שהיו כרוכים באשפוז לא היו חלק מהניתוחים, שכן אלה טופלו על ידי צוות אחר.

כמו כן, ניתן לשמוע את החוקרים מבקשים לקבוע פגישה או להעביר את התוצאות לד"ר שרון אלרואי-פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות.

וכאילו כל זה לא היה מחורבן מספיק, אומר פרופ' ברקוביץ, בהתייחס לתופעות הלוואי המתמשכות:

כאן נצטרך לחשוב על זה מבחינה רפואית-משפטית. למה? בגלל שלא מעט תופעות לוואי, אמרנו "בסדר, זה קיים ויש דיווח, אבל בבקשה תתחסן". אז צריך לחשוב איך לכתוב את זה ולהציג את זה בצורה הנכונה, כדי שלא יבואו אחר כך עם תביעות: "רגע, אמרת שזה יעבור וזה בסדר להתחסן, עכשיו תראה מה קרה לי."

אף כלי חדשות מיינסטרים אחד בישראל לא קלט את הסיפור הזה, ומשרד הבריאות לא יצא לציבור עם הצהרה. רק GB News בבריטניה ומגזין "זמן אמת" המקוון של יפה שיר-רז סיקרו את הסיפור.

ד"ר ג'וש גואצקוב הוא מרצה בכיר למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. מאמר זה הופיע לראשונה בעמוד Substack שלו Jackanapes Junction.

#000
%d בלוגרים אהבו את זה: